
MLOK Z LOMU
Zachraňme krajinu, která je vzácná,
zastavme těžbu tam, kde není nutná!
Všechno nejlepší do roku 2023! A hodně společných sil!

A jeden dárek: lom z ptačí perspektivy. Díky Kačce a Čápovi.

Nedej se!
Podívejte se na reportáž, která srozumitelně, úderně, pečlivě a zevrubně informuje o tom, oč nám jde. Jakub Charvát ji nazval Krajina na odstřel a spolu se svým týmem odvedl skvělou práci a celou problematiku se mu podařilo shrnout stručně a jasně. Děkujeme.
REFERENDUM dopadlo NESOUHLASEM s obnovou těžby
Je třeba poděkovat občanům Chuchelny za velkou účast, která jednoznačně znamená projevení zájmu o dění v krajině, na které nám všem záleží. Obecního referenda se zúčastnil potřebný počet občanů Chuchelny a většina občanů vyjádřila NESOUHLAS s obnovením těžby čediče v dobývacím prostoru Chuchelna.
Platnost a závaznost místního referenda
K platnosti rozhodnutí v místním referendu Je třeba účasti alespoň 35% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Počet oprávněných osob, kterým byly vydány hlasovací lístky a úřední obálky byl 471 z celkového počtu 793 oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob, což je 59%.
MÍSTNÍ REFERENDUM je proto PLATNÉ. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25% oprávněných osob. Pro odpověď ANO hlasovalo 382 oprávněných osob, tedy 81 % oprávněných osob, které se zúčastnily místního referenda a 48% z celkového počtu oprávněných osob. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob. Pro odpověď NE hlasovalo 75 oprávněných osob, tedy 16% oprávněných osob, které se zúčastnily místního referenda a 9% z celkového počtu oprávněných osob.
MÍSTNÍ REFERENDUM je ZÁVAZNÉ.

Informace o dění v lomu, které se objevily v médiích
Naše Pojizeří
Občané Chuchelny vyjádřili jasný nesouhlas s možným obnovením těžby
MfDnes
V Chuchelně těžbu v lomu nechtějí, referendum mělo vysokou účast
Jablonecký Deník.cz
V Chuchelně řekli ne těžbě v lomu Slap. Firma dál tvrdí, že tam těžit nechce
IDnes.cz
Eurovia zvažuje těžit v Českém ráji, ohrozila by členství geoparku v UNESCO
Český rozhlas
Obnovení těžby v kamenolomu nechceme, tak se vyjádřila většina voličů v referendu
Česká televize
Referendum obce Chuchelna
Lidé se obávají další těžby čediče v Chuchelně
MfDnes
Eurovia zvažuje těžit v Českém ráji, ohrozila by členství geoparku v UNESCO
Naše Pojizeří
Ne těžbě čediče v Chuchelně u Semil
Článek o nás vyšel i v posledním čísle českorajského časopisu Trosečník.

O mlokovi
Jsme spolkem občanů - sousedů, přátel, známých
i neznámých, kteří se spojili, aby zachránili krajinu na níž nám záleží. Snahou je zabránit obnovení těžby čediče v dobývacím prostoru Chuchelna nedaleko Semil. Minimálně do té doby, než bude zastavena těžební činnost ve dvou nedalekých aktivních lomech.
Cíl
Rádi bychom přesvědčili ty, kteří rozhodují, aby tentokrát nepreferovali krátkodobé, ale dlouhodobé cíle: aby zvážili, zda je v oblasti, kde jsou aktivní už tři čedičové lomy, nutné otevírat další lom a zničit to, s čím si už příroda za téměř 30 let tak krásně poradila! Žádáme nový geologický a hydrologický průzkum!
Dobrovolníci. Přátelé. Sousedé. Občané.
Je nás několik desítek. Zatím. Nejde jen o ty z nás, kteří mají v přímém sousedství dobývacího prostoru Chuchelna domy, kteří tu žijí či mají chalupu. Jde i o ty, kteří sem chodí do lesa na procházku, na houby. Jde o zvířata. O rostliny.
O vodu. O vzduch.
Dobývací prostor Chuchelna, leží ve stejnojmenné obci, nedaleko okresního města Semily. Těží se tu od pradávna - sopka Kozákov se totiž před cca 6 miliony let velice činila a "poprašek", kterým je pokryto zdejší území, v podstatě sahá až k vesnici Proseč, která je poslední vsí před strmým klesáním k řece Jizeře. Upřímně, kdybychom potřebovali
z čediče stavět například domy, dalo by se vlastně těžit na celém území obcí Záhoří, Smrčí, Pelechov, Proseč a Chuchelna.
Ve spolku Mlok z lomu je více než pět desítek členů. Předsedou je Martin Zembol, který léta bojuje o to, aby aktivní lom Smrčí dodržoval pravidla a neprodukoval stálý a nesnesitelný hluk a odpad, neznečišťoval místní potok, staral se
o prašnost, která je s těžbou automaticky spojená, o čistotu silnic a cest. A to nemluvíme o vodě, která je čím dál vzácnější.
Místopředsedkyní spolku je Monika Vajsová. Žije na rozhraní dvou těžebních území - lomů Smrčí a Proseč a dobývacího prostoru Chuchelna. Podobně jako další obyvatelé Slapu, i ona stále častěji zaznamenává nepříjemné otřesy způsobené těžbou. Nejde ale o klid - představa, že by se prostor bývalého lomu opět proměnil v měsíční krajinu, kterou zná
z lomu smrčského, ji vede k aktivní účasti ve spolku.
Spolek je v kontaktu a spolupracuje s globálním geoparkem UNESCO, s Domem přírody Český ráj, s obcí Chuchelna.
Pomoc nabídl Frank Bold i hnutí Duha.
Členy spolku jsou nejen obyvatelé zdejší lokality, ale i ti, kteří prostředí znají a mají rádi. A nejde o členství ve spolku. Jde o to, že chráníme zbytky lesa, krajinu plnou vodních ploch a zbytky divočiny, tj. rozmanitosti a zachování našeho života, oproti tomu, co člověk umí vyřešit jinak - oproti potřebě správy silnic pro auta, která budou jezdit jen tak dlouho, jak fosilní paliva dovolí.
